Procedura - organizowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej – zindywidualizowana ścieżka kształcenia

Dla kogo?

Dla uczniów, którzy mogą uczęszczać do przedszkola lub szkoły, ale ze względu na trudności w funkcjonowaniu wynikające w szczególności ze stanu zdrowia nie mogą realizować wszystkich zajęć wychowania przedszkolnego lub zajęć edukacyjnych wspólnie z oddziałem przedszkolnym lub szkolnym i wymagają dostosowania organizacji i procesu nauczania do ich specjalnych potrzeb edukacyjnych.

Procedurę powinna poprzedzać udokumentowana praca z uczniem i rodzicami, uwzględniająca wszystkie formy pomocy i angażująca wszystkie możliwe podmioty przy współpracy których udziela się dziecku/uczniowi wsparcia w przedszkolu i szkole (służba zdrowia, policja, sąd, inne).

1. RODZIC/OPIEKUN występuje do Dyrektora szkoły o wydanie dwóch dokumentów wynikających
    z przepisów prawa (Par. 12, ust. 4, pkt. 1) i 3):

1) dokumentację określającą: trudności w funkcjonowaniu ucznia w przedszkolu lub szkole;

2) w przypadku ucznia uczęszczającego do przedszkola lub szkoły - także opinię nauczycieli
i specjalistów prowadzących zajęcia z uczniem, o funkcjonowaniu ucznia w przedszkolu lub szkole.

Do wniosku RODZIC/OPIEKUN może dołączyć również dokument Par. 12, ust. 4, pkt. 2): w przypadku ucznia obejmowanego zindywidualizowaną ścieżką ze względu na stan zdrowia - także wpływ przebiegu choroby na funkcjonowanie ucznia w przedszkolu lub szkole oraz ograniczenia w zakresie możliwości udziału ucznia w zajęciach wychowania przedszkolnego lub zajęciach edukacyjnych wspólnie z oddziałem przedszkolnym lub szkolnym.

1. RODZIC/OPIEKUN PRAWNY składa do Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Wniosek o wystawienie opinii o konieczności objęcia ucznia w szkole/przedszkolu zindywidualizowaną ścieżką kształcenia Tylko pełny wniosek ze wszystkimi załącznikami może zostać rozpatrzony. W przypadku wniosku niepełnego RODZIC/OPIEKUN uzupełnia wniosek.

III. Poradnia po otrzymaniu wniosku organizuje spotkanie zgodnie z Par. 12, ust. 5. Przed wydaniem opinii, o której mowa w ust. 3, publiczna poradnia we współpracy z przedszkolem lub szkołą oraz rodzicami ucznia albo pełnoletnim uczniem przeprowadza analizę funkcjonowania ucznia uwzględniającą efekty udzielanej dotychczas przez przedszkole lub szkołę pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Z przeprowadzenia analizy funkcjonowania ucznia zostaje sporządzony protokół/raport/informacja, ze szczególnym uwzględnieniem wszystkich działań pomocowych podjętych w szkole do momentu złożenia przez RODZICA/OPIEKUNA wniosku o opinię o konieczności objęcia ucznia w szkole/przedszkolu zindywidualizowaną ścieżką kształcenia.

1. Po dokonaniu wszelkich ustaleń ze szkołą Poradnia przystępuje do przygotowania opinii. Opinia winna zawierać określenie:

1) zakresu w jakim uczeń nie może brać udziału w zajęciach wychowania przedszkolnego lub zajęciach edukacyjnych wspólnie z oddziałem przedszkolnym lub szkolnym, ograniczając maksymalnie zakres zajęć prowadzonych indywidualnie do niezbędnego minimum, w celu jak najszerzej socjalizacji ucznia z grupą klasową;

2) możliwie najkrótszego okresu objęcia ucznia zindywidualizowaną ścieżką kształcenia,ograniczając możliwie maksymalnie czas jego izolacji od grupy klasowej;

3) działania, jakie powinny być podjęte w celu usunięcia barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola lub szkoły.Po przygotowaniu opinii Poradnia wydaje oryginał opinii RODZICOWI/OPIEKUNOWI i informuje szkołę, że taka opinia została wydana (nie udostępniając jej).

1. RODZIC/OPIEKUN składa do Dyrektora szkoły wniosek o ustalenie tygodniowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych realizowanych indywidualnie.

Dyrektor ustala niezbędną liczbę godzin zajęć indywidualnychw konsultacji z organem prowadzącym w zakresie organizacji kształcenia ucznia. Dla ucznia przygotowuje się program uwzgledniający działania, jakie powinny być podjęte w celu usunięcia barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola lub szkoły opisane przez Poradnię w wystawionej opinii.

1. Realizacja zindywidualizowanej ścieżki kształcenia.

VII. Ewaluacja i ocena efektywności. W ostatnim miesiącu realizowania przez ucznia zindywidualizowanej ścieżki kształcenia pedagog/psycholog szkolny wspólnie z wychowawca klasy, a na podstawie informacji zebranych od wszystkich nauczycieli uczących ucznia, przeprowadza ewaluację dotycząca efektów pracy nauczycieli prowadzących zajęcia z uczniem objętym zindywidualizowaną ścieżkąukierunkowanej na poprawę funkcjonowania ucznia w przedszkolu lub szkole.

Szanowni Państwo,

uprzejmie informuję, że została uruchomiona całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Każda młoda osoba, która zechce porozmawiać o swoich problemach, może zadzwonić pod bezpłatny numer 800 080 222 i uzyskać pomoc od doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

Infolinię prowadzi Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Organizacja ta została wybrana w konkursie MEN, realizowanym w ramach Narodowego Programu Zdrowia.

Anna Ostrowska

Rzecznik Prasowy MEN

Załączniki:

Infolinia 800080222_MEN

Telefon Zaufania 800080222

STOŁOWKA SZKOLNA RUSZA OD 3.09.2019

OPŁATY ZA OBIADY ABONAMENTOWE

W MIESIĄCU WRZESIEŃ 2019

CAŁY ZESTAW  20 DNI * 8,50 ZŁ = 170,00 ZŁ

II DANIA 20 DNI * 7,00 ZŁ = 140,00 ZŁ

ZUPY 20 DNI * 3,00 ZŁ = 60,00 ZŁ

Wpłaty za obiady w m-cu wrześniu przyjmowane są do  dnia 10 .09. 2019.

OPŁATY ZA KOLEJNE MIESIĄCE PRZYJMOWANE BĘDĄ DO KOŃCA KAŻDEGO MIESIĄCA ZA MIESIĄC NASTĘPNY .

BRAK TERMINOWEJ WPŁATY SPOWODUJE BEZWZGLĘDNE NIEWYDAWANIE POSIŁKU .

WPŁATY PROSZĘ DOKONYWAĆ NA KONTO

57 1050 1504 1000 0092 1826 92 08 BANK ING

TELEFON KONTAKTOWY W SPRAWIE OBIADÓW : 530 020 021

(OD PONIEDZIAŁKU –DO PIĄTKU