Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Understand z języka angielskiego

W tym roku szkolnym po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego Understand organizowanym przez firmę Mogalo. Understand jest konkursem online, który uczniowie rozwiązywali przy komputerach ze słuchawkami. Zadania są różnorodne i obejmują gramatykę, leksykę oraz wiedzę krajoznawczą z języka angielskiego.

W tegorocznej edycji wzięło udział 1700 uczniów z całej Polski. W naszej szkole konkurs rozwiązywało 7 uczniów.

Wyniki:

Karolina Marczyńska1 miejsce w województwie i  26 w kraju

Natalia Dewsbury2 miejsce w województwie i 31 w kraju

Adam Boryczka3 miejsce w województwie i 36 w kraju

Laura Turczyk4 miejsce w województwie i 62 w kraju

Zofia Czech5 miejsce w województwie i 85 w kraju

Marta Gruntowska6 miejsce w województwie i 108 w kraju

Julia Kobiela8 miejsce w województwie i 137 w kraju

Gratulujemy!

25.05.2020 odbył się finału wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej. Test w tym roku odbył się online. Wzięło w nim udział 112 uczniów z województwa opolskiego.

Z naszej szkoły uczestniczyły w nim dwie uczennice – Alicja Henek z 8a oraz Karolina Marczyńska z 7d - w kategorii wiekowej: 7-8 klasa szkoły podstawowej. Alicja i Karolina zdobyły najwyższy wynik w etapie szkolnym, który odbył się na początku marca.

W etapie finałowym Karolina Marczyńska z dwujęzycznej klasy 7d zajęła III. miejsce i znalazła się w piątce najlepszych uczniów w tej kategorii wiekowej.

Serdecznie gratulujemy!

1. marca 2020 klasa 8d została zaproszona na Dzień Języków Obcych do Publicznego Liceum nr 5 w Opolu. Chętnie skorzystaliśmy z zaproszenia, gdyż jest to doskonała okazja do zapoznania się z ofertą szkoły, a przed nami trudny wybór szkoły ponadpodstawowej.

Wzięliśmy udział w dwóch lekcjach. Pierwsze zajęcia to lekcja języka niemieckiego. Na początek dostaliśmy zadanie dopasowania do siebie miast i zabytków z Niemiec, a następnie rozwiązywaliśmy zadania na karcie pracy przy jednoczesnym oglądaniu zdjęć i krótkich filmów w języku niemieckim.

Następna lekcja to język angielski, prowadzony przez pana, który pochodzi z Tunezji. Mówił tylko w języku angielskim. Dowiedzieliśmy się od niego wiele o potrawach, kulturze, języku, zwyczajach, kostiumach Tunezji. Zobaczyliśmy również jak trudne jest pismo arabskie.

Następnie uczennice liceum oprowadziły nas po szkole i opowiedziały różne ciekawe fakty z życia szkoły.

To była ciekawa wizyta w PLO nr 5.

b_200_150_16777215_00_images_ab.jpg b_200_150_16777215_00_images_ab-2.jpg b_200_150_16777215_00_images_ab-4.jpg

"Znajomość języków jest bramą do wiedzy”

1. 02. 2020 klasa 7d razem z p. Anetą Nowicką- Kowalczyk na specjalnie przygotowanej lekcji gościła klasę 5a. Uczniowie oddziału dwujęzycznego zaprezentowali swoim młodszym kolegom korzyści płynące z nauki języków obcych – szczególnie – języka niemieckiego. Uczniowie klasy 5a w czasie tej lekcji poznali sylwetki znanych poliglotów, nauczyli się kilku sposobów szybkiej nauki języka niemieckiego oraz w trakcie zabaw poznali nowe słowa i wyrażenia. Wszystkim uczestnikom tej lekcji udało się połączyć przyjemne z pożytecznym.b_200_150_16777215_00_images_A113.jpgb_200_150_16777215_00_images_A112.jpg

Wykład „Austria bliżej”

Jako klasa dwujęzyczna często uczestniczymy w różnego rodzaju wyjściach, czy imprezach. Tym razem udaliśmy się do Biblioteki Austriackiej, by wysłuchać wykładu o Austrii. Wykład ten odbył się 4.03.2020 w ramach 20. Wiosny Austriackiej. Prowadzony częściowo po niemiecku, a częściowo po polsku wykład pozwalał na bliższe poznanie m.in. austriackich potraw, wartych zobaczenia zabytków Austrii i geografii tego państwa. Ta nietypowa lekcja pozwoliła nam, jako klasie dwujęzycznej zaznajomić się z austriacką kulturą, tradycjami i obyczajami.

Karolina Marczyńska z klasy 7d

b_200_150_16777215_00_images_Beztytuu1.jpg