Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do menu numer 2

Rok szkolny 2023-2024

W tym roku szkolnym powstały dwie drużyny Odysejowe. Pierwszym ich zadaniem był wybór problemu nad którym będą pracować.

Problem 1: Kino na kółkach

Fanów filmu i maniaków motoryzacji czeka twórcza jazda napędzana nostalgią za magią epoki kina samochodowego! Sedno zadania polega na zaprojektowaniu i skonstruowaniu niewielkiego wehikułu, którym pewna postać – nieodgrywana przez członka zespołu – wybierze się na seans w oryginalnym kinie plenerowym. Podczas przedstawienia pojazd najpierw samoczynnie pobierze „bilet” w kasie, dalej odwiedzi punkt gastronomiczny, gdzie zostanie nań załadowana jakaś „przekąska”, a następnie – poruszając się wstecz – zatrzyma się na parkingu. W którymś momencie zauważalny efekt specjalny sprawi, że wehikuł stanie się częścią filmu rozgrywającego się wszędzie naokoło. Napotka tam aktora (lub aktorkę) w roli głównej, w ramach fabuły wykona określone zadanie, po czym wróci do rzeczywistości.

Problem 2: Sztuka, że ej-aj!

Jak sądzicie, czy sztuczna inteligencja może być w stanie dostrzec i docenić prawdziwą sztukę? Zawodnicy obmyślą i odegrają komiczną historyjkę, w której pojawi się oryginalny ARTomat – czyli mechaniczne urządzenie „potrafiące” rozpoznawać piękno. Maszyna „oceni” trzy stworzone przez drużynę dzieła sztuki – w przypadku każdego wyraźnie sygnalizując, czy „uważa” je za ładne, czy brzydkie. Jedno z nich – uznane za nieładne – fizycznie rozmontuje na osobne części, z których samodzielnie poskłada całkowicie inną całość – we własnym „mniemaniu” piękną. W spektaklu zabrzmią dodatkowe efekty dźwiękowe oraz wystąpi asertywny artysta, który weźmie w obronę swoje dzieło – źle ocenione przez ARTomat.

Problem 3: Przypał na premierze

Co by się nie działo, widowisko musi trwać! Od ludzi sceny płynie nauka, że żadne potknięcia nie są warte tego, by pasjonującej historii nie doprowadzić do końca. Odyseusze przygotują przedstawienie, w którym pewna premiera teatralna nie pójdzie zgodnie z planem… Pierwszemu pokazowi sztuki – opartej na jednej z sześciu powieści należących do klasyki światowej literatury – towarzyszyć będzie cała seria niefortunnych zdarzeń, w tym awaria scenografii, nieoczekiwane dziwaczne dźwięki oraz jakiś wymyślony przez drużynę przypał. Jednak ostatecznie produkcja uznana zostanie za sukces i od postaci kreatywnego krytyka otrzyma pozytywną recenzję.

Problem 4: Struktura z kosmosu

Wszechświat pełen jest zagadkowych obiektów, których sekrety pomagają zgłębiać zdolni inżynierowie. Zespół zaprezentuje opowieść o tym, jak gdzieś w kosmosie natrafiono na pewną tajemniczą strukturę… Na scenie zostanie ona ukazana na dwa sposoby. Po pierwsze, jako zrobiona wyłącznie z drewna balsa – i opcjonalnie kleju – konstrukcja, która poddana będzie próbie wytrzymałości na jak największe obciążenie. Po drugie, jako wyobrażająca wspomnianą budowlę i odgrywana przez jednego z uczestników postać, która stanie się przedmiotem obserwacji i testów przeprowadzanych przez załogę niestrudzonych naukowców. Cóż takiego uda się badaczom odkryć?

Problem 5: Kapela daje czadu

Puśćcie wodze fantazji na temat szalonych przygód, jakie mogłyby spotkać zespół muzyczny w trakcie trasy koncertowej! W stworzonej przez drużynę inscenizacji pewna kozacka kapela podczas swego występu znienacka przeniesie się w jakiś zaskakujący zakątek… Grupa będzie musiała wykminić, jak dzięki wykorzystaniu muzyki powrócić na przerwane tournée. W spektaklu pojawią się frymuśne fryzury członków kapeli, superanckie suweniry przeznaczone dla jej fanów, a także wykonywany na żywo przefajny przebój – obejmujący oryginalny tekst oraz grę na innowacyjnym instrumencie.

 

Jedna z drużyn zmierzy się z Problemem 1: Kino na kółkach, a druga z Problemem 4: Struktura z kosmosu.

Trzymamy kciuki za obie drużyny, które zaprezentują się 6-7 kwietnia podczas Finału Ogólnopolskiego w Gdyni.

 

Przewiń do góry