Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do menu numer 2

Poradnik informujący o lokalnych dostępnych formach opieki zdrowotnej

Uprzejmie informuję, że Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Opola opracował Poradnik informujący o lokalnych dostępnych formach opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i aktywizacji zawodowej dla osób z zaburzeniami psychicznymi na 2023 r., który dostępny jest na stronie Miasta Opola pod adresem: https://www.opole.pl/dla-mieszkanca/program-ochrony-zdrowia-psychicznego-dla-miasta-opola

Zdrowie psychiczne jest w Polsce uznawane za fundamentalne dobro osobiste człowieka, a ochrona praw osób z zaburzeniami psychicznymi należy do podstawowych obowiązków państwa.

Zdrowie psychiczne dzieci i osób dorastających w znacznej mierze zależy od wpływu bliskiego otoczenia społecznego. Dobre zdrowie kształtuje się u dziecka dzięki pozytywnym doświadczeniom już w najwcześniejszym okresie życia w kontaktach z opiekuńczymi i kompetentnymi rodzicami, nauczycielami, a także pod wpływem odpowiednio dobranych i efektywnych programów przedszkolnych i szkolnych.

Specjaliści są zgodni, że wczesne lata życia mają wielki wpływ na zdrowie psychiczne oraz dobre funkcjonowanie poznawcze, emocjonalne i społeczne człowieka. Dobre zdrowie psychiczne w okresie dzieciństwa jest warunkiem optymalnego rozwoju, efektywnego uczenia się, budowania satysfakcjonujących relacji z ludźmi, dbania o własne zdrowie fizyczne i samodzielnego radzenia sobie w dorosłym życiu. Ochrona zdrowia psychicznego młodych ludzi jest więc inwestycją na przyszłość.

W poradniku dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe znajdą informację gdzie w mieście Opolu można uzyskać pomoc psychologiczną, psychoterapeutyczną i psychiatryczną. Które szpitale i oddziały psychiatryczne stacjonarne świadczące całodobowe usługi oferują pomoc i leczenie w zakresie zdrowia psychicznego. Dane adresowe oddziałów dziennych zapewniających pośrednią formę hospitalizacji między oddziałem całodobowym, a opieką ambulatoryjną, oraz dane specjalistycznych poradni zdrowia psychicznego.

W nawiązaniu do powyższego w załączeniu przesyłam „Poradnik” również w formie pliku pdf, z prośbą o udostępnienie go na stronach internetowych Państwa jednostek. 

PDFPoradnik 2023.pdf (1,35MB)
 

Opublikował(a): Henryk Kuźma Data publikacji: 20-01-2023 20:46 Modyfikował(a): Henryk Kuźma Data modyfikacji: 20-01-2023 20:48
Przewiń do góry