b_150_100_16777215_00_images_2018-11-11-13.55.26.jpgW dniu 9. listopada 2018, tuż po zakończeniu uroczystości zorganizowanej z okazji Święta Niepodległości w naszej szkole, grupa projektowa uczniów z klasy 7d (Marta Dębska, Hanna Kotula, Karolina Mrohs, Dominik Kobienia) wraz z opiekunami ( p.Agnieszką Boryczką i p.Dorotą Mechel) oraz organizatorką p. Johanną Lemke – Prediger wyruszyła do Magdeburga.

W 1918 roku to właśnie stąd Józef Piłsudski wyruszył do Polski, do Warszawy. Nasza delegacja udała się śladami Marszałka.

Na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Twierdzy wzięliśmy udział w spotkaniu w Twierdzy Magdeburskiej. W imieniu Dyrekcji , Rady Pedagogicznej oraz społeczności szkolnej przekazaliśmy mundur dla figury stojącej na wystawie w Twierdzy Magdeburg. Zaprezentowaliśmy tez krótki program artystyczny i zwiedziliśmy odrestaurowany obiekt i wystawy. Uczniowie mieli okazję do bezpośredniego spotkania z miejscem historycznym ale i również z pasjonatami historii – członkami Towarzystwa Przyjaciół Twierdzy.

Dalsza trasa naszej wyprawy prowadziła na miejsce, w którym stał ówczesny Dom Magdeburski, w latach 1917-1918 przebywał w nim Józef Piłsudski. Dzisiaj w tym miejscu jest pusty plac. Jednak widok na Łabę pozostał niezmienny. To w tym miejscu wypoczywał Marszałek, a dzisiaj stoi tam pamiątkowa tablica z nazwiskami uwięzionych w Twierdzy polityków i żołnierzy .

Ostatnim etapem naszej wyprawy był Berlin. Zwiedziliśmy tam siedzibę niemieckiego Parlamentu. Z Berlina Józef Piłsudski udał się w 1918 roku do Warszawy, a my po zakończonej wycieczce udaliśmy się do Opola. Była to niezapomniana lekcja historii!